De winnaars: wie houdt zijn accu het langst gezond?

Na 150.000 kilometer nog steeds meer dan 93% van je oorspronkelijke accucapaciteit overhouden — het klinkt als een droom voor veel tweedehands-kopers, maar voor drie modellen is het realiteit. Oostenrijks diagnosebedrijf AVILOO publiceerde de grootste onafhankelijke studie naar gebruikte EV-accu's ooit, gebaseerd op meer dan 500.000 fysieke batterijtests bij 20 populaire elektrische auto's.

De Mercedes EQA komt als winnaar uit de bus met een mediane State of Health (SoH) van 94,0% na 150.000 km. De Hyundai IONIQ 5 volgt op het nippertje met 93,8% en de BMW i4 sluit het podium af met 93,6%. Ook de Hyundai Kona EV (93,0%) en Volvo XC40 Recharge (92,8%) behoren tot de top vijf.

Opvallend is dat de IONIQ 5 bij lagere kilometerstanden juist de koppositie inneemt. Na 50.000 km noteert het model nog 97,1% SoH, meer dan zowel de EQA (96,6%) als de i4 (95,6%). Pas bij hogere afstanden inhalen de Duitse concurrenten de Koreaan. Dit suggereert dat Hyundai's celchemie of thermomanagement in de beginfase uitzonderlijk goed presteert, maar dat Mercedes en BMW op de lange termijn iets beter het degraderen weten te temperen.

De complete ranglijst: van uitblinker tot achterblijver

AVILOO mat voor elk model de mediane SoH op drie momenten: 50.000, 100.000 en 150.000 km. De onderstaande rangschikking na 150.000 km geeft het meest onthullende beeld van duurzaamheid op de lange termijn:

  • Mercedes-Benz EQA: 94,0%
  • Hyundai IONIQ 5: 93,8%
  • BMW i4: 93,6%
  • Hyundai Kona EV: 93,0%
  • Volvo XC40 Recharge: 92,8%
  • Ford Mustang Mach-E: 92,5%
  • Polestar 2: 92,5%
  • Cupra Born: 91,9%
  • Volkswagen ID.3: 91,8%
  • Audi Q8 e-tron: 91,3%
  • Škoda Enyaq iV: 91,0%
  • Volkswagen ID.4: 90,8%
  • Peugeot e-208: 90,7%
  • Opel Corsa-e: 90,7%
  • Audi Q4 e-tron: 90,6%
  • Tesla Model Y: 90,3%
  • Tesla Model 3: 88,9%
  • Renault Zoe: 87,3%
  • MINI Cooper SE: 87,1%
  • Nissan Leaf ZE1: 86,7%

Wat direct opvalt: de spreiding tussen kop en staart is aanzienlijk. De beste auto behoudt ruim 7 procentpunt meer capaciteit dan de slechtste. In praktijk betekent dit tientallen kilometers extra actieradius per lading — een verschil dat de tweedehandswaarde en bruikbaarheid significant beïnvloedt.

Kleine accu's en Tesla's onder de maat: wat de cijfers verraden

De onderkant van de ranglijst vertelt een duidelijk verhaal. De Nissan Leaf, MINI Cooper SE en Renault Zoe delen een gemeenschappelijk kenmerk: relatief kleine accupakketten. Een 40 kWh-batterij moet voor dezelfde afstand aanzienlijk meer laadcycli doorlopen dan een 78 kWh-accu, en die extra belasting vertaalt zich rechtstreeks naar snellere degradatie.

De MINI Cooper SE is zelfs de grootste daler in het hele onderzoek: tussen 50.000 en 150.000 km krimpt de SoH met zeven procentpunten. Dat is een versnelling die kopers van gebruikte exemplaren met kleine accu's serieus moeten nemen.

Tesla's prestatie zal velen verbazen. Het bestverkochte EV-merk ter wereld scoort met zowel de Model Y (90,3%) als Model 3 (88,9%) in de onderste helft. De Model 3 behaalt zelfs het op één na slechtste resultaat van alle modellen met een vergelijkbare accugrootte. Dit ondermijnt het imago dat Tesla lang heeft gecultiveerd van superieure batterijduurzaamheid. Wel nuanceert AVILOO dat nieuwere LFP-cellen (ijzer-fosfaat) in sommige Model 3- en Model Y-varianten in aparte tests beter scoren dan de oudere nickel-based chemie die hier is gemeten.

De valkuil van het gemiddelde: waarom je specifieke auto telt

AVILOO waarschuwt terecht voor een misvatting die veel kopers maakt: het modelgemiddelde zegt niets over het specifieke exemplaar op de voorruit. De spreiding binnen één model kan oplopen tot 13,5% SoH — het verschil tussen een accu die nog fris is en een die merkbaar is verzwakt. Een "goede" IONIQ 5 en een "slechte" IONIQ 5 op dezelfde occasionsite zijn feitelijk totaal verschillende auto's.

De boordcomputer helpt niet mee: elke fabrikant berekent SoH op eigen wijze, waardoor vergelijkingen tussen merken op basis van het dashboard zinloos zijn. AVILOO's FLASH-test, die via de OBD-poort binnen drie minuten een onafhankelijke meting doet, is daarom ontwikkeld als alternatief. De statistische modellen zijn getraind op honderdduizenden gebruikte auto's en gecertificeerd door TÜV en CARA.

Mercedes-Benz, Volvo en Porsche Holding hebben AVILOO inmiddels aangewezen als voorkeursleverancier voor onafhankelijke batterijdiagnostiek bij Europese dealers. Dit voorjaar lanceerde het bedrijf bovendien een batterijgarantie in twaalf Europese landen: bij onverwachte degradatie onder een individuele drempel binnen één jaar volgt een uitkering van 3.000 euro.

Wat betekent dit voor de Nederlandse occasionmarkt?

Voor Nederlandse kopers is de boodschap tweeledig. Ten eerste: accudegradatie is geen reden meer om een EV te mijden. Zelfs de slechtst presterende modellen in dit onderzoek houden nog ruim 86% over na 150.000 km — een niveau dat voor de meeste rijders volledig acceptabel is. De eerste 100.000 kilometer kenmerken zich doorgaans door de sterkste afname; daarna vertraagt het proces.

Ten tweede: bij aanschaf van een gebruikte EV loont het om de accu onafhankelijk te laten testen, niet te vertrouwen op fabrieksrapporten. Modellen met grotere accu's — denk aan de EQA, i4 en IONIQ 5 — bieden structureel meer zekerheid op de lange termijn. Voor wie op zoek is naar een tweedehands elektrische auto, is het aanbod op e-automarkt.nl een goed startpunt om de beschikbare exemplaren te vergelijken.